Photoshop od podstaw 3 – dodawanie pędzli i czcionek

Adobe Photoshop proponuje nam dość szeroką paletę pędzli i czcionek oraz edycji ich wyglądu. Z doświadczenia wiem, że kiedyś i ta paleta staje się niewystarczająca. Co zrobić w takiej sytuacji?

Krok I: Szukamy odpowiedniego pędzla lub czcionki w internecie.

Mam kilka stron, które mogę polecić. Jeśli chodzi o pędzle to najczęściej korzystam z Brusheezy, natomiast czcionek szukam na DaFont oraz 1001 Free Fonts.

 

Krok II: Pobieramy wybraną czcionkę lub pędzel.

Zwykle są one pobierane w formie archiwum. Należy je rozpakować w dowolnym miejscu, ono nie jest istotne.

 

Krok III: Klikamy dwukrotnie w plik.

Plik czcionki: .ttf

 

Plik pędzla: .abr

 

Po dwukrotnym kliknięciu w odpowiedni plik powinien włączyć się nam Photoshop. Przy czym nie pojawia się żaden komunikat w stylu „pędzel został pomyślnie dodany”. Najprostszym sposobem sprawdzenia czy wszystko przebiegło pomyślnie jest wejście w narzędzie Pędzla i przejrzenie okna zawierającego aktualnie dodane pędzle. Tam powinny znajdować się zainstalowane przez nas pędzle.

 

 

Z czcionkami jest podobnie. Po dwukrotnym kliknięciu otwiera nam się plik, w którym w lewym górnym rogu klikamy Zainstaluj.

Następnie należy uruchomić Photoshopa. Aby sprawdzić czy nasza czcionka jest gotowa do użycia wystarczy sprawdzić listę dostępnych czcionek w oknie Typografia lub za pomocą narzędzia Tekstu.

 

 

Jak widać, jest to banalnie proste i przyjemne. Dlatego warto co jakiś czas rozszerzyć swoją bazę pędzli i czcionek. Za jakiś czas dowiecie się również jak tworzyć samemu własne pędzle oraz czcionki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *