BLOG

Photoshop od podstaw 5 – maskowanie i tryby mieszania warstw

Photoshop od podstaw 5 – maskowanie i tryby mieszania warstw

W poprzednim wpisie zaczęłam temat maskowania warstw. Tam wykorzystałam je podczas wklejania postaci w inne miejsce zdjęcia. Tutaj przedstawię do czego można jeszcze wykorzystać maskowanie i z czym połączyć tę funkcję. Dodatkowym tematem jest prosty makijaż bez użycia kosmetyków. Zaczynajmy!   MASKOWANIE WARSTW Przedstawię to na przykładzie tego pięknego krajobrazu. Chciałabym wkleić do niego zdjęcie księżyca. Jak połączyć obie grafiki, aby wyglądały na spójne? Otwieramy zdjęcie, które będzie tłem głównym (obrazek 1). Przeciągamy z folderu obrazek, który będziemy wtapiać w tło (obrazek 2). Tworzymy maskę na drugim zdjęciu (obrazek 3). Za pomocą czarnego pędzla malujemy obszar, który ma być niewidoczny Czytaj więcej »

Photoshop od podstaw 4 – zaznaczanie

Photoshop od podstaw 4 – zaznaczanie

Tworząc fotomontaże w Photoshopie koniecznie musisz znać różne narzędzia służące do zaznaczania elementów. Jest ich kilka – każde można wykorzystać na wiele sposobów, ale można (a nawet trzeba) je ze sobą łączyć, aby uzyskać zadowalający efekt. Idąc od góry paska narzędzi mamy: – zaznaczanie prostokątne, – zaznaczanie eliptyczne, – zaznaczanie pojedynczych rzędów, – zaznaczanie pojedynczych kolumn, – lasso, – lasso wielokątne, – lasso magnetyczne, – szybkie zaznaczanie, – różdżka. Ważna i podstawowa informacja: aby usunąć zaznaczenie na obiekcie należy nacisnąć Ctrl+D lub kliknąć prawym przyciskiem myszy (PPM) na obszar zaznaczenia i wybrać opcję Odznacz.  ZAZNACZANIE PROSTOKĄTNE Na początku ten typ Czytaj więcej »

Photoshop od podstaw 3 – dodawanie pędzli i czcionek

Photoshop od podstaw 3 – dodawanie pędzli i czcionek

Adobe Photoshop proponuje nam dość szeroką paletę pędzli i czcionek oraz edycji ich wyglądu. Z doświadczenia wiem, że kiedyś i ta paleta staje się niewystarczająca. Co zrobić w takiej sytuacji? Krok I: Szukamy odpowiedniego pędzla lub czcionki w internecie. Mam kilka stron, które mogę polecić. Jeśli chodzi o pędzle to najczęściej korzystam z Brusheezy, natomiast czcionek szukam na DaFont oraz 1001 Free Fonts.   Krok II: Pobieramy wybraną czcionkę lub pędzel. Zwykle są one pobierane w formie archiwum. Należy je rozpakować w dowolnym miejscu, ono nie jest istotne.   Krok III: Klikamy dwukrotnie w plik. Plik czcionki: .ttf   Plik Czytaj więcej »

Photoshop od podstaw 2 – interfejs programu

Photoshop od podstaw 2 – interfejs programu

W poprzednim wpisie nauczyliśmy się tworzyć nowe pliki oraz otwierać już istniejące. Natomiast dziś postaram się opisać i wyjaśnić interfejs programu. Zacznijmy od samej góry. Górna belka Na samej górze znajduje się belka z opcjami, tj. Plik, Edycja, Obraz, Warstwa, Zaznacz, Filtr, Analiza, 3D, Widok, Okno i Pomoc. Każda z tych opcji jest listą rozwijaną zawierającą kolejne opcje. Za ich pomocą jesteśmy w stanie wykonać praktycznie wszystko w programie. Oprócz nich znajduje się tam również kilka ikon. Pierwsza z nich służy do bezpośredniego otwarcia Adobe Bridge, kolejna do otwarcia Mini Bridge wewnątrz Ps jako okno narzędziowe. Trzecia ikona służy do Czytaj więcej »

Photoshop od podstaw 1

Photoshop od podstaw 1

Czas stworzyć swój pierwszy projekt. Otwieranie plików w Photoshopie podzieliłabym na trzy główne kategorie: TWORZENIE NOWEGO PUSTEGO PLIKU: Najpierw musimy utworzyć nowy plik. Jak to zrobić? To bardzo proste. Po uruchomieniu programu wybieramy z górnego paska zakładkę Plik -> Nowy i powinniśmy otrzymać okno dialogowe jak poniżej. Możemy nadać mu od razu nazwę (ale nie jest to konieczne, możemy zrobić to też później), wybieramy z listy rozwijanej wielkość naszego projektu (np. A4) lub możemy wybrać niestandardowy format wpisując ręcznie wymiary, określamy rozdzielczość (najczęściej 300 lub 72piks/cal) i klikamy OK. W ten sposób utworzyliśmy nowy plik w Photoshopie. OTWIERANIE JUŻ ISTNIEJĄCEGO Czytaj więcej »

Photoshop od podstaw 0

Photoshop od podstaw 0

Więc, zacznijmy od początku, od zera (stąd tytuł wpisu). Zakładam, że skoro tutaj trafiłeś to wiesz czym jest Adobe Photoshop. Dlatego przejdziemy do odpowiedzi na pytania, które często słyszę zanim jeszcze włączę program.   Co mogę „robić” w Photoshopie? Praktycznie wszystko, co jesteś w stanie sobie wyobrazić. Tylko Twoja własna wyobraźnia i kreatywność Cię ograniczają. Natomiast tak czysto technicznie, masz głównie dwie opcje: albo edytujesz już coś istniejącego albo tworzysz coś swojego. Pod opcją pierwszą rozumiem m.in. retuszowanie zdjęć, edycja stworzonych wcześniej (bądź przez kogoś innego) grafik oraz edycja rysunków wykonanych na kartce, które zostały przeskanowane. Jeśli zrobiłeś ciekawe zdjęcie, ale kilka Czytaj więcej »